PHP Entwickler – czyli praca dla programistów PHP w Niemczech.

Od czasu pełnego otwarcia rynku pracy w Niemczech po okresie przejściowym dla nowych państw członkowskich, największe dzienniki informacyjne w Polsce prześcigały się z deklaracjami w wielkości liczb emigrantów, którzy ruszą do sąsiadów zza Odry do pracy. W tych wszystkich tematach ciągle przewijały się informacje o zapotrzebowaniu na konkretnych specjalistów na rynku pracy w Niemczech. Niekwestionowanym numerem jeden byli tu informatycy w szczególności administratorzy i programiści.  Sprawdźmy więc co oferuje niemiecki rynek pracy dla programistów PHP. Znajomość jakich dodatkowych technologii są wymagane przy podjęciu pracy na tym stanowisku, jakie duże doświadczenie , oraz w jakich miastach niemieckich jej szukać i w końcu najważniejsze ile można zarobić.

Jeżeli chodzi o oferty pracy w Niemczech dla ludzi z branży IT, tak jak w większości przypadków, pracy należy zacząć szukać w największych lokalnych portalach zawierających ogłoszenia o pracę. Z całą pewnością można polecić tu niemiecką wersję serwisu www.monster.de , portalu www.stepstone.de czy www.simplyhired.de. Podczas szukania ofert pracy w tych serwisach posługiwałem się jedną frazą główną – „php”. Łączna liczba ofert prezentowanych w tych serwisach to około 3840 ofert. Przy czym największa ich liczbę odszukałem na portalach http://www.monster.de i simplyhired.de.

Najczęstsze oferowane stanowiska:
Stanowiska oferowane przez niemieckich pracodawców to najczęściej praca jako młodsi programiści PHP (Junior PHP Enteickler/Junior PHP Programmierer, Junior PHP Entwickler), programista www/web (Web Entwickler/Software Entwickler) rzadziej starszych specjalistów (Senior PHP Entwickler) czy team liderów/architektów (Projektleiter/Architekt).

Znajomość technologii:
Wymagają przede wszystkim znajomości takich technologii jak:

 • PHP w tym OOP (programowanie zorientowane obiektowo)
 • MYSQL, PostgreSQL
 • HTML/XHTML/HTML5
 • JS,AJAX, jQuery
 • CSS
 • CMS TYPO3, Drupal
 • frameworki cakePHP,Zend
 • Smarty

Lokalizacja:
Najwięcej ofert pracy pochodzi z Hamburga i Berlina czyli dwóch największych miast w Niemczech.
Oprócz nich także wiele ofert pracy dotyczy pracy w Monahium,Koln, Mainz .W mniejszej ilości z miast takich jak Stuttgart czy Frankfurt nad Mennem.

Doświadczenie:
Wymagane doświadczenie waha się zazwyczaj od 2 do nawet 5 lat pracy z powyższymi technologiami.

Zarobki:
Na początkujących stanowiskach młodzi programiści i web deweloperzy otrzymują często od 28,000 do 35,000 € rocznie co daje minimalną średnia 2,300 € brutto miesięcznie.
Specjaliści mogą liczyć na roczne zarobki w przedziale 40,000 – 55,000 €. Starsi specjaliści, czesto na staowisku Team Ledarów, czy nawet architektów systemów mogą otrzymywać wynagrodzenie brutto w wysokości nawet 65,000 €.Niektórych może dziwic, nieduża różnica zarobków na wyższych szczeblach kariery oraz to, że pensje w wysokości 50,000 € i więcej osiągają już nieliczni specjaliści. To niestety domena pracy z językiem PHP , który podobnie jak w Polsce nie wiedząc dlaczego jest przez rynek wyceniany najsłabiej z często używanych języków programowania.

Niestety o ile zarobki z najniższych szczebli są osiągalne także w Polsce,to po średni i wyższy szczebel najlepiej wybrać się na rynek Niemiecki. Jedyną przeszkodą okazuję się być wymagana znajomość języka niemieckiego, która wraz z innymi ograniczeniam będzie z czasem malała, by jaknajszybcij sprostać wymaganiom gospodarki.

Polecane:
http://emigracyjny.blogspot.de/2012/05/praca-w-niemczech.html

Reklamy

6 Responses to PHP Entwickler – czyli praca dla programistów PHP w Niemczech.

 1. Damian says:

  Czy masz może jakieś informacje co do zarobków na terenie Monachium lub Frankfurtu nad Menem ?

  • vwpolo6n says:

   Trudno powiedzieć. Należało by sprawdzić niemieckie statystyki. Generalnie Monachium jak i cała Bawaria to bodajże najbogatszy rejon Niemiec (ogólnie Niemcy południowe). Pensje w samym Monachium tam są na tym samym poziomie lub bardzo zbliżonym do Berlina i Hamburga. Jednakże tym samym region ten cechują najwyższe koszty utrzymania w całych Niemczech (koszty mieszkania, żywność, usługi). Siostra kolegi dostała pracę jako architekt systemów (głównie Java) w centrum BMW w Monachium. Jej zarobki oscylowały w granicach 55 €/godz. Jednak trzeba przyznać że jest naprawdę dobra w tym co robi. Biegle włada także angielskim i niemieckim.
   Jeśli chodzi o Frankfurt ab Main to nie może być tam gorzej. Jest to stolica finansowa Niemiec. Skoro finansiści będą tam zarabiali dobrze to „spece” od IT nie będą mieli gorzej.
   Generalnie dla programisty PHP nie powinno być to mniej niż 2500 € brutto /mc.
   Polecam http://www.gehalt.de/einkommen/suche/Junior-PHP-Developer?position=keine+Personal-+und+Budgetverantwortung.

   • Damian says:

    Coś chyba nie tak napisałeś co do zarobków w ostatnim zdaniu, jest to o wiele za niska kwota ;) nawet jak na Berlin.
    Dzięki za inf. co do Monachium bardzo przydatna informacja, myślę o przeprowadzce z Berlin do Frankfurtu lub Monachium, choć nadal poszukuję inf. jakie są stawiki dla Seniora Php i Taem Leader’a. Berlin nauczył mnie tego że nikt prawdy nie powie i samemu musisz przedzierać się przez firmy i uważać by nie zostać wycackanym ;/, nie chciałbym przechodzić tego ponownie w innym mieście.
    Szkoda że o Frankfurcie nad Menem w ogóle nie ma w sieci nie można znaleźć informacji.

   • vwpolo6n says:

    Takie stawki niejednokrotnie znajduje w ogłoszeniach. 30,000 euro brutto dla juniora PHP do 50 -55,000 euro brutto dla seniora PHP. Niestety nie brałem udziału w takiej rekrutacji bezpośrednio. Jedynie przez polskich pośredników, a u tu pensje są jakie są.

 2. Damian says:

  Faktycznie dla juniora to możliwe że takie stawki są. Lecz trzeba uważać na wyzyskiwaczy, dokładnie rozgrywa się to o nadgodziny i bonusy, trzeba o to dobrze zadbać by były płatne po za pensją standardową, jak i o czas godzin pracy bo ustawowo jest 35h w tyg. a na umowach jak ktoś jest z innego kraju wpisują 40h/tyg.

  • vwpolo6n says:

   Jeśli chodzi o agencje pośredniczące, to jest temat na zupełnie inną rozmowę. 95% z nich zatrudniając kogoś na kontrakt będzie próbowała „ugrać” coś dla siebie , zazwyczaj z mniejsza lub większą szkodą dla pracownika. Studiując niemieckie ogłoszenia najczęściej padają kwoty 2800-3500 euro brutto.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: