PHP программист

Jeśli kogoś nie zaspokajają rodzime stawki proponowane programistom PHP, najczęściej wybiera emigrację. Najczęściej są to kraje Europy Zachodniej, ewentualnie Stany Zjednoczone lub Kanada. Bardzo rzadko są to kraje Europy środkowo-wschodniej czy wschodniej. Panuje powszechna opinia, że kraje te nie oferują odpowiedniego poziomu zarobków i ciekawej ścieżki kariery. Niestety niesłusznie. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj Rosja. Rozwijająca się gospodarka kraju oferuję kontrakty w międzynarodowych lub rosyjskich firmach za bardzo ciekawe pieniądze. Do tego podobieństwo kultury i języka jest bardzo wielkim plusem. Jedyną przeszkodą jest przestawienie się na Cyrylicę. Kod i tak zawsze pisany jest po Angielsku.
Rosja tak jak każdy inny kraj, także dostrzega u siebie potrzebę rozwijania nowych technologii i informatyzacji społeczeństwa.To oczywiście przekłada się na zwiększającą się ciągle liczbę nowych stanowisk pracy w IT. Jak szukać pracy? Oczywiście w internecie. W Rosji w przeciwieństwie do innych krajów Europejskich gdzie dominuje Google, najbardziej popularna wyszukiwarką jest Yandex. Na portalach http://rabota.yandex.ru/ , http://hh.ru ,http://www.superjob.ru znalazłem około 1,800 oferowanych stanowisk pracy po wpisaniu frazy PHP.

Najczęściej oferowane stanowiska.
W Rosji najcześciej poszukiwanie są programiści PHP (PHP программист) ,starsi programiście PHP, programiści Web (Web-программист) czy PHP deweloperzy (PHP-разработчик). Z doświadczeniem powyżej 5-7 lat są poszukiwani inzynierowie systemów.
Wymagana znajomość technologii

 • PHP OOP
 • MySql,MsSQL
 • HTML, CSS,
 • JavaScript (jQuery,AJAX)
 • frameworki – Yii,ZEND,Symfony,CakePHP
 • systemy kontroli wersji SVN,Git, Mercurial
 • Linux,FreeBSD

Lokalizacja
W Rosji liczą się głównie dwa miasta. Tego pierwszego dotyczy 90% ofert , drugiego około 5% . Pozostałe 5% jest podzielone na resztę kraju. Mowa tu oczywiście o stolicy czyli Moskwie.Drugim miastem jest leżacy blisko granicyz Finlandią Sankt Petersburg.

Doświadczenie
Rosyjskie firmy szukają przede wszystkim specjalistów PHP , a także starszych specjalistów PHP. W przypadku tych pierwszych wymagane doświadczenia waha się miedzy 1-3 latami, w przypadku starszych specjalistów jest to już około 5-7 lat doświadczenia.

Zarobki
To najbardziej kontrowersyjna sprawa w Rosji. Większość zapytanych Polaków odpowiedziała by pewnie, że są na niskim poziomie. I branża IT niestanowi tu wyjątku. Otóż nie!!! Dzis młodszy programista o Moskwie otrzyma na start 2 x większą stawkę niż ten sam specjalista w Warszawie. Minimum 40,000 – 50,000 rubli, czyli około 4000 – 5000 zł. Specjalista z doświadczeniem 5 letnim może osiągać zarobki wynoszące około 80,000 – 90,000 rubli czyli około 8000 -9000 zł. Takie stawki są oczywiście w Polsce możliwe , lecz będą to jednak prawie na pewno stanowiska developerskie dla programistów Javy a nie PHP.

Reklamy

2 Responses to PHP программист

 1. opos says:

  Przyznam szczerze że nie spodziewałem się takich zarobków. Faktycznie panuje taka moda czy już tradycja nawet że wyjeżdża się na zachód rzadko się słyszy o pracy na wschodzie, a tutaj proszę miłe zaskoczenie. Nie jestem do końca przekonany o warunkach życia i jego kosztach, chociaż w Moskwie pewnie nie ma z tym problemu i ceny powinny być tak jak w większości dużych miast. Obawiam się także o komunikację poza miejscem pracy bo rosyjski wydaje mi się dziwnym językiem a wątpię żeby tam dało się dogadać po angielsku w zwykłym sklepie, chociaż kto to wie:)

  • admin says:

   Tak wystarczy przeszukać chociażby ogłoszenia w najpopularniejszej wyszukiwarce w zakładce pracy http:rabota.yandex.ru na popularne w IT frazy np: PHP, .NET ,Java itp. by ocenić pozom zarobków. Co do kosztów życia to Moskwa jest jedną z najdroższych stolic świata. Wielu ludzi często przytacza przykład Oslo zapominając o Moskwie. W końcu to własnie tam sprzedaje się największa ilość luksusowych aut w Europie (Lamborghini, Ferrari czy Porsche). Niestety w Moskwie jest się albo bogatym oligarchą albo biedakiem. Praktycznie nie istnieje tam klasa średnia. Choć jak widać wśród specjalistów, potrzebnych rozwijającej się gospodarce, zaczyna się ona tworzyć. Z porozumiewanie się po Angielsku poza miejscem pracy pewnie byłby pewnie problem. Miałem okazje prze 4 miesiące pracować z Programistą PHP/Python z Białorusi (90% Białorusinów rozmawia po Rosyjsku). On z kolei miał okazję pracować poza Polską także w Rosji, na Litwie i w Estonii.Nauczył się bardzo dobrze j.polskiego w ciągu 6 miesięcy. Stwierdził że tyle samo zajmie Polakowi nauka j.rosyjskiego. Poza cyrylica nie różni się prawie niczym. 30% języka tak jak w przypadku j.czeskiego to te same słówka. Także według niego najlepszą prace z w.w krajów zapewnia właśnie Rosja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: