PHP Ontwikklaar – czyli praca w Holandii

Kraj, który głównie kojarzy się z pracą fizyczną dla osób raczej nisko wykwalifikowanych. Kraj który poszukuje ludzi do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie, ewentualnie w fabrykach lub szeroko rozumianym transporcie raczej niewiele może zaoferować specjalistom np: z dziedziny IT. Jednak nie do końca. Tak jak w przypadku większości krajów Europy Zachodniej, uczelnie w tym kraju nie nadarzają z „produkcją” specjalistów z różnych dziedzin gospodarki, w tym także w IT. Emigranci z Afryki, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Południowej także nie wypełnią tej luki. By gospodarka mogła się rozwijać, kraje takie szukają wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej poza swoimi granicami, kusząc ofertami pracy specjalistów z innych krajów. Jednym z takich krajów jest Holandia. Choć zajmuje powierzchnię zaledwie równą 1/6 Polski i ma 16 mln. mieszkańców, to wytwarza produkt PKB porównywalny do naszego 40 mln. kraju. Głównie dzięki wysoko wyspecjalizowanej gospodarce.

Holandia oprócz oferowania wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy, należy także do grupy państw z najwyższymi zarobkami w Europie i na świecie. Sprawdźmy więc czy są tam potrzebni programiści PHP?
Wystarczy wpis w holenderskiej wyszukiwarce Google.nl na frazę „PHP Ontwikklaar” by przekonać się że programiści PHP są tam także potrzebni!

Najczęściej oferowane stanowiska:
W Holandii najczęściej poszukiwani specjaliści PHP to Programiści PHP (PHP Ontwikklaar, PHP Progammeur) i Web Developerzy (Web Ontwikklaar). Najczęściej pracodawcy poszukują młodszych specjalistów (junior) , oraz średnio-zaawansowanych koderów (medior), czasami poszukiwani są także starsi programiści oraz szefowie zespołów (Lead Developer). W serwisach http://www.indeed.nl/ można zobaczyć aktualne oferty pracy na frazę „PHP”.

Wymagana znajomość technologii:

 • PHP 5 (OOP)+ MVC
 • MySQL
 • HTML 4, HTML5, XML
 • Ajax, jQuery
 • UML, Wzorce Projektowe
 • Zend Framework
 • SVN,GIT,CVS
 • Scrum metodologia
 • HBO (Hoger beroepsonderwijs – wykształcenie wyższe)/

Lokalizacja:
Większość oferowanych stanowisk rozsypana jest po największych miastach królestwa Holandii. Liczba ofert jest wprost proporcjonalna do wielkości głównych miast. Najwięcej specjalistów PHP poszukuję się w Amsterdamie i Rotterdamie, Utrecht i Eindhoven, tylko Haga wypada tutaj nieproporcjonalnie słabo w porównaniu do innych miast.

Doświadczenie:
Najczęściej 0-2 letnie doświadczenie jest przypisane do młodszych programistów PHP, programiści PHP to doświadczenie min. 2 letnie. Leaderzy teamów, czy też starsi specjaliści to 5 i więcej lat doświadczenia, choć jak wiadomo istnieją także odstępstwa od reguł.

Zarobki:
Zarobki w „kraju tulipanów” są jednymi z najwyższych w Unii Europejskiej. Specjaliści z branży IT i ich zarobki nie odbiegają od tych trendów. Podobnie jak w Polsce, w Holandii programiści PHP są opłacani nieco gorzej niż programiści innych języków wysokiego poziomu. Początkujący pracownik zaraz po studiach może liczyć na około 2000€ brutto/mc. W miarę wzrostu doświadczenia i stażu pracy, może liczy na wzrost pensji do poziomu 2500-2800€ brutto/mc. Specjaliści mogą osiągać płace w wysokości min. 3000-4000€ brutto/mc. Zarobki Team Liderów to często 5000€ brutto/mc.
Do zarobków należy jeszcze doliczyć wymagany w holenderskim prawie pracy dodatek urlopowy (Vakantiegeld), który stanowi 8% roczengo wynagrodzenia i jest wypłacany do końca maja w danym roku.

Polecane:
http://www.wykop.pl/link/1250923/informatyk-w-holandii/

Reklamy

6 Responses to PHP Ontwikklaar – czyli praca w Holandii

 1. opos says:

  Cześć :) dobrze, że tworzysz nowe posty bo już myślałem, że przestałeś. Od ostatniego postu podjąłem ostateczną decyzję o wyjeździe. Oczywiście jeszcze nie teraz bo trzeba nazbierać doświadczenia więcej i się odpowiednio przygotować:) Czytając ten tekst zacząłem się zastanawiać jak faktycznie znaleźć pracę? Wyjechać z kasą na przetrwanie miesiąca i dopiero tam szukać, czy może aplikować z Polski poprzez jakieś video czaty? Ta druga opcja na pewno była by lepsza, ale pytanie na ile realna? Masz może jakieś doświadczenia z tym związane, albo czytałeś gdzieś ciekawy artykuł?

  • vwpolo6n says:

   Post opublikowany przez pomyłkę, dopiero teraz został poprawiony w formę nadającą się do przeczytania.

   Osobiście jeszcze nie podjąłem pracy „w zawodzie” za granicą. Wcześniej tylko jako student , i uczeń technikum w pracach raczej poniżej kwalifikacji :). Doświadczenie to podstawa min. 3-5 lat w mojej opinii to bagaż z którym można już zaczyna szukać pracy za granicą.To samo dotyczy angielskiego, min. średnio zaawansowany.Lokalnego nauczysz się na miejscu. Co do samego sposobu poszukiwania to najlepiej gdy praca będzie załatwiana już w kraju, (w końcu by aplikować na dane stanowisko wystarczy e-mail z CV, a wstępna rozmowa kwalifikacyjna może się odbyć przez Skype). Na finalną pracodawcy często zapraszają do siebie pokrywając koszty podroży i zakwaterowania. Wyjazdy na ślepo odradzam, tak można szukać jakiejś pracy nisko wykwalifikowanej, IT to nie praca na na barze , czy w gospodarstwie.
   Trzeba także uważać na agencję pośrednictwa pracy. (Koledze oferowano ostatnio kontrakt w Rotterdamie (PHP Developer) za 6 tyś zł netto, gdzie koszt wynajęcia kawalerki to min 700 € .Naprawdę rażąco niska stawka gdyż, w Polsce dostaje 4000 tyś zł netto i to się mu o wiele bardziej opłaca. Agencja drugie 6 tyś netto prawdopodobnie pobiera jako swoje wynagrodzenie :).
   Ja po przeskanowaniu informacji od znajomego z Białorusi , gdzie pensja programisty PHP startuje od 900/1000 $ dolarów powątpiewam w rodzimy rynek , i będę czegoś szukał w Holandii,Irlandii z późniejszą opcją na rynek USA które jest mi bliskie rodzinnie i nie ukrywając oferuje największe stawki oraz możliwości w IT. W przeciwieństwie do Polski, tam średnia pensja może zdziałać wiele,ma silę nabywczą, u nas nie kwalifikuje człowieka nawet do 30 letniego kredytu hipotecznego.
   Pozdrawiam.

 2. gumizelka says:

  Chesz zostać ćpunem, popatrzeć na zdeintegrowanych polaczków i słuchać holendrów którzy będą próbowali zamienić Cię w holendrów? Zapraszamy do Holandii :D

  • vwpolo6n says:

   To samo może spotkać cię i w Polsce. A kultura kraju nieco wyższa.

   • tomek says:

    vw w nicku najlepiej mówi o Twojej kulturze

   • vwpolo6n says:

    Jeżeli ocena człowieka (jego całokształtu, jego charakteru w tym także kultury osobistej) wyciągasz na podstawie nazwy nick -u , to gratuluje płycizny umysłu. Aczkolwiek masz własne prawo do wypowiedzi (nawet głupiej lub infantylnej) na każdy temat, który to gwarantuje ci demokracja. (PS. nick pochodzi z blogu, który prowadziłem na temat mojego pierwszego samochodu czyli VW Polo).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: