php.programmer.co.uk – czyli praca na wyspach.

Jednym z najważniejszych i zarazem najpopularniejszych wśród polaków rynków pracy, są Wyspy Brytyjskie. Państwo położone kilkanście mil od brzegów kontynentalnej Europy jest krajem z jedym z najlepiej rozwniętych gospodarek świata. Wystarczy przytoczyć przykład stolicy, która jest jednym z najważniejszym centrum finansowym świata. A jak wspominałem niejednokrotnie na swoim blogu, tam gdzie są fiananse jest także IT. Jest także praca i dobre wynagrodzenie.
Rynek IT jest tam bardzo rozwinięty. Co najważnijesze cały czas się rozwija i rośnie, nawet mimo kryzysu w ostatnich latach. Jeżeli chodzi o podział rynku pracy w GB, najwięcej możliwości oferuje oczywiście Anglia. Na drugim miejscu znajduje się Szkocja. Irlandia Północna i Walia są o wiele mniej znaczącymi rynkami.
Chociaż coraz bardziej popularny na świecie jak i w samym UK jest „Outsoursing”. W tym także do Polski. Mimo to praca dla dobrze wykwalifikownaych specjalistów IT w UK jest na wyciągnięcie ręki. Dla programistów PHP także. Wystarczy odwiedzić popularne portale z ofertami pracy http://www.monster.co.uk, http://www.indeed.co.uk, http://www.jobsite.co.uk, http://www.reed.co.uk, lub te wyspecjalizowane w ofertach pracy dla rynku IT http://www.cwjobs.co.uk, http://www.theitjobboard.co.uk, http://www.technojobs.co.uk.

Najczęściej oferowane stanowiska:
Na wyspach poszukiwani są programiści z różnorakim doświadczeniem od Juniora Specialist (młodszego specjalisty) po Senior Specialist (starszego specjalisty). Nie rzadko też zdarzają się oferty na stanowsko Team Leader-a. Uwaga !!! Dodatkowo, dość często pojawiają się oferty pracy Graduate (dla absolwentów uczelni). W UK stosunkowo łatwo jest wejść na rynek pracy bez wcześniejszego komercyjnego doświadczenia.

Wymagana znajomość technologii:

 • PHP 5 – OOP, OOD, dodatkowo TDD (Test Driven Development), BDD (Beahvior Driven Development), PHPUnit
 • MySQL
 • JavaScript, AJAX, JSON (frameworki jQuery, AngularJS)
 • frameworki PHP (Zend, Symfony2, CodeIgniter)
 • systemy wersjonowania GIT, SVN
 • HTML, HTML 5, CSS, CSS3
 • SEO, Apache, Nginx, Linux command line, LAMP/WAMP
 • REST, API (Facebook , Google Maps …)

Lokalizacja:
Jeżeli chodzi o Anglię to niekwestionowanym liderem jest oczywiście Londyn. Oferuje największa liczbę ofert pracy dla programistów PHP. Często wiążą się z pracą w dla największych i najbardziej znanych angielskich oraz światowych korporacji. Co wydaje sie niocenionym sposobem na zebranie ponadprzeciętnego doświadczenia. Jednak poza stolicą dużo ofert pochodzi z innych dużych miast Birmingham, Manchester, Leeds a także w wielu mniejszych Bristol, Cambridge, Southampton.
Jeżeli chodzi o Szkocję to liczącymi się ośrodkami pracy są Glasgow i Edynburg. Kilka ofert można też trafić w Dundee oraz Aberdeen.

Doświadczenie:
Jeżeli chodzi o doświadczenie to oczywiście oferty dla studentów nie wymagają żadnego, poza ukończonymi studiami na kierunku Informatyka lub pokrewnym. W miarę zwiększania stażu pracy z doświadczeniem 1-2 letnim możemy już pokusić się o pozycje Junior Developer-a lub programisty. Staż od 3 do 5 lat to stanowiska regularnego programisty. Powyżej to już stanowiska Senior Developer-a.

Zarobki:
Oczywiście będą się różniły w zależności od typu firmy dla której pracujemy (agencja interaktywna, firma produkująca software) a także od lokalizacji. Londyn, inne duże miasta w Anglii lub Szkocji, mniejsze miejscowości. Niekwestionowanym liderem będzie zazwyczaj Londyn. Lecz w związku z wysokimi kosztami utrzymania się w stolicy pensje w innych dużych miastach mogą wyglądać znacznie lepiej niż się nam wydaje.
Podstawowe zarobki dla osób bez doświadczenia (świeżo po studiach) oscylują w granicach 19,000 £ – 22,000 £. Osoby które pokonają ten pierwszy stopień doświadczenia na stanowiskach juniorskich mogą liczyć na pensję od 23,000 £ do nawet 27,000 £. Stawki dla „regularów” to około 28,000 £ – 34,000 £ Seniorzy mogą osiągać nawet 40,000-45,000 £ rocznie.
http://www.itjobswatch.co.uk/jobs/uk/php%20developer.do
Oczywiście są to zarobki brutto od których należy odprowadzić podatki. Jednak sami Brytyjczycy by ograniczać koszty wolą te same a nawet większe pieniądze zapłacić pracownikom kontraktowym.

Polecane:
http://www.wykop.pl/link/1210053/ama-programista-londyn/
http://www.netsalarycalculator.co.uk/

Reklamy

2 Responses to php.programmer.co.uk – czyli praca na wyspach.

 1. zarobki says:

  a w Polsce 3x mniej według ‚http://www.sprawdz-zarobki.pl/’

  • vwpolo6n says:

   Dokładnie. Chociaż siła nabywcza pieniądza pokaże inne „niewidoczne” różnice. Do tego sama kultura pracy, podejście, i styl robią wielką różnicę. Choć w Polsce w IT jest już „prawie zachód” w porównaniu z innymi branżami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: